Svatopluk Březík (VaK Zlín) k problematice vody na Zlínsku

Aktualizováno 22. března 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Cena vody na Zlínsku je pod průměrem velkých měst v ČR a také zisk provozovatele MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ je nízký a činí 4,5 procenta. Ve svém vyjádření v bulletinu „Infokapka“ č. 26 to konstatuje předseda představenstva Vodovodů a kanalizací (VaK) Zlín Svatopluk Březík.

K otázce ceny Březík uvádí, že v porovnání s ostatním regiony České republiky se letošní cena vody na Zlínsku dostala dokonce korunu pod průměr krajských měst v ČR. Ze struktury cen vodného a stočného pro rok 2017 pak vyplývá, že zisk provozovatele (MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a. s.) činí pouhých 4,5%. Přepočteno na čísla, která zajímají domácnosti, vychází zisk na 3 koruny a 92 haléřů z každého kubíku vody, jenž nyní stojí 86,71,- Kč. Vzhledem k celkové spotřebě vody jde o 30 haléřů na osobu a den.

V Infokapce pak dále Svatopluk Březík uvádí:

Po této faktografi si dovolím osobní komentář k současné situaci kolem vody. Z vody se stalo na Zlínsku velké téma, do kterého se chce mnoho lidí trefovat a bohužel se i vyjadřovat. Veřejnost je vystavena mediální kampani určité skupiny osob, která šíří své výroky a „návody“ bez znalosti skutečného stavu věci a souvislostí. Veřejnost je tak účelově manipulována k naprosto nereálným očekáváním. Fakticky přitom nedávné rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci zneplatnilo „jen“ usnesení valné hromady konané v roce 2004, avšak vůbec neřešilo platnost nebo neplatnost ani smlouvy o prodeji části podniku ani smlouvy provozní. Diletantské názory typu „převezměte podnik do měsíce“ nebo „vymáhejte podnik cestou exekuce“ jsou zcela mimo právní realitu. Klíčové sdělení připojuji na závěr: navzdory na první pohled nepřehledné současné situaci se množství, kvalita a ceny vody na Zlínsku nepohne negativním směrem. Stranou zájmu diletantů ovšem pracujeme ve prospěch obyvatel Zlínska a vyvíjíme účinnou snahu o vylepšení podmínek provozní smlouvy s Moravskou vodárenskou, o nichž vás budu moci brzy věcně informovat.

Autoritativní (soudní) výklad důsledků olomouckého rozhodnutí ve vztahu k těmto smlouvám neexistuje a k dobrovolnému vydání část podniku, který jsme připraveni s péčí řádného hospodáře spravovat, provozovatel (MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s.), jehož jsme již dvakrát písemně žádali o identifikaci a přípravu k předání podniku, nepřistoupí. Potvrzuje se to, co říkám již 2 roky. Tento soud nepřináší ani právní jistotu ani žádné zásadní zvraty. Tedy o platnosti či neplatnosti smluv a případném vydání část podniku bude rozhodovat teprve další soud v horizontu několika příštích let.

Zdroj: Infokapka č. 26., ilustrační foto archiv Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy, Vodovody a kanalizace