O suchu v úterý večer také na rozhlasových vlnách

10. srpna 2015 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Podnikání s vodou a zákony

sucho - 2015 - IMG_8962

V úterý 11. srpna ve 22.10 bude v pořadu Českého rozhlasu Plus „Hovory“ hostem redaktorky Evy Hůlkové spoluzakladatel pracovní skupiny ministerstva zemědělství „Voda“ a spoluzakladatel portálu Naše voda Petr Havel. Tématem bude letošní sucho.

V pozvánce na uvedený pořad se mimo jiné uvádí: „V Hovorech o letošním velkém suchu Petr Havel podotýká, že příroda a naše krajina nám i s úroky vrací to, co jsme s ní během desítek let udělali. Minulá sucha byla v období, kdy česká krajina byla v o něco lepším stavu, než je nyní, takže každé další sucho se bude projevovat v krajině více devastačně, varuje Petr Havel. Dodává, že „zhoubné je téměř vše, co v krajině děláme“: zmizely krajinné prvky, zemědělci hnojí chemicky a málo organicky, nedokážeme zadržet vodu v krajině. Jsme rozvodím Evropy, veškerá voda od nás odtéká. „Musíme změnit skoro všechno“, zdůrazňuje Petr Havel. Naše velké širé rodné lány musíme zmenšit, a zemědělskou techniku „přezbrojit“. Je potřeba včas připravit společnost na to, že výdaje na prevenci rizik sucha a povodní nebudou malé. A společnost se s tím musí smířit, zdůrazňuje Petr Havel. Více uslyšíte v Hovorech, v úterý ve 22:10 na vlnách ČRoPlus“.

Pořad lze poslouchat na adrese: http://www.rozhlas.cz/plus/porady/_porad/101031,

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství