Sucho trápí také Vyškovsko

7. dubna 2014 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině , Vodovody a kanalizace

pumpa stara

Podzemní vody už dosáhly hranice sucha, Hané chybí pouze osm centimetrů. Takové zprávy mají hydrologové, co se týká hladiny řek a potoků na Vyškovsku. Vyplývá to z měření Českého hydrometeorolo­gického ústavu prováděných přímo ve Vyškově, napsal Deník.

„V současné době evidujeme průtok v řece Haná sto dva litry za sekundu při výšce hladiny třiatřicet centimetrů. Od hranice sucha, která je stanovená na pětadvacet, ji tak dělí ještě osm centimetrů,“ informovala Deník vedoucí oddělení hydrologie Českého hydrometeorolo­gického ústavu Eva Soukalová.

Sucho už naopak hydrologové zaznamenali u podzemních vod. „Ve Vyškově pozorujeme hladiny podzemní vody v jednom vrtu. V něm už hladina dosáhla na hranici sucha. Nižší jsme zaznamenali pouze v letech 1974 a 2003,“ dodala Soukalová.

Ostatní vody na tom nejsou lépe. Podle mluvčí Povodí Moravy Gabriely Tomíčkové se průtoky na všech tocích spadajících pod podnik pohybují v rozmezí mezi dvaceti až čtyřiceti procenty měsíčních normálů.

Vzhledem k tomu, že Haná, respektive její přítok Malá Haná, která je vodárenským tokem, zásobuje opatovickou přehradu, může další pokles hladiny ohrozit i odběr vody.

Zdroj: Deník.cz

 

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace