Sucho trápí také Královéhradecký kraj

23. července 2014 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Prevence povodní, voda v krajině

sucho foto_rybník

Také v Královéhradeckém kraji je v současné době  řada obcí, v nichž lidé bojují s nedostatkem vody. Informuje o tom regionální mutace deníku Mladá fronta DNES, s tím, že jde zejména o vesnice na Náchodsku, Trutnovsku a Rychnovsku, které nejsou napojeny na vodovod.

Problémy s vodou jsou letos v létě ještě citelnější kvůli nedostatku sněhu na horách v uplynulé zimě. Nepříznivou situaci s hladinou podzemních vod v kraji potvrzuje hydrolog z hradecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Alexandr Zajcev. „Na všech měřicích stanicích pozorujeme, že hladina spodní vody má klesající tendenci. V meziročním porovnání v červnu výrazně poklesla a to trvá i dál. Co se týče stavu podzemních vod a vydatnosti pramenů, situace se v prvních dvou červencových dekádách zásadně nezměnila,“ potvrdil Zajcev.

Z hydrologických měření vyplývá, že v Královéhradeckém kraji je nejhorší situace v povodí horního Labe, Úpy, Metuje a horní Orlice. „O kritickou situaci tam však zatím nejde. Jsme tam o sedmnáct procent pod dlouhodobým průměrem. Na horní Orlici jsme na čtrnácti procentech. Způsobuje to především nedostatek sněhu v zimním období. Situace je horší na horních tocích z prostého důvodu: doplňování a vyprazdňování vody v krajině se tam děje mnohem rychleji než v nižších polohách. Zkrátka voda z hor dříve odteče. Proto se v horských a podhorských oblastech projevuje sucho dříve, a to přesto, že přicházejí náhlé bouřky. V rovinatých oblastech se voda drží déle,“ vysvětlil Zajcev.

Optimističtí nejsou ani vodohospodáři, kteří sledují zejména povrchové vody. Situaci zřejmě nezmění ani bouřky, které střídají tropická vedra. I když občas zaprší, voda z krajiny rychle odteče. „Už od prosince loňského roku zaznamenáváme méně srážek, než je obvyklé, a to mezi třiceti až padesáti procenty měsíčního průměru. Průtoky v řekách však nejsou zatím výrazně snížené, důvodem je i to, že občas zaprší. O krizovém stavu zatím hovořit nelze. V menších tocích však může být místy méně vody. Suché období se vždy nejdříve projeví v potocích a menších řekách. Problémy byly například na horní Úpě,“ uvedl vedoucí dispečinku Povodí Labe Jiří Petr.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – Hradecký kraj (redakčně kráceno), foto Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace