Sucho sužuje úrodu na Příbramsku

31. května 2011 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Prevence povodní, voda v krajině

Vysoké teploty a nedostatek srážek způsobuje velké sucho, které dělá potíže především zemědělcům. Některé obce také pozorují, že ubývá voda ve studních.

„Snížení kapacity vody je citelné. Letos to přišlo s předstihem, obvykle značný úbytek zaznamenáváme až na přelomu července a srpna,“ říká starosta Vysokého Chlumce František Chlasták.

Když se vezme v úvahu minimální množství jarních srážek, současné napouštění bazénů a zalévání zahrad, úbytek spodní vody bude pokračovat. Pokud jde o pitnou vodu z vodovodního řadu, tam si vodohospodáři zatím nestěžují. Přesto je ale šetření na místě.

Letos navíc velice brzy roztál sníh, i když se voda z něj vsakovala od začátku do země, protože napadl na nezamrzlou zemi. Jenže celé jaro pořádně nezapršelo. Kdyby se ze sněhu a podzimních dešťů nevytvořily zásoby podzemní vody, bylo podle odborníků ještě citelnější sucho.

Sucho se začalo projevovat už v dubnu a prudké deště při bouřkách situaci nezlepší. V Rožmitále napršelo v dubnu jen 25 mm, což je 51 procent normálu. Letošní duben byl třetí nejteplejší v historii měření teplot v Rožmitále od roku 1912,“ uvedl Hubert Hoyer, správce meteorologické stanice. Podobné sucho pak pokračovalo v květnu.

Na sucho si stěžují zemědělci a zahradníci. „Vody pro hospodářská zvířata je zatím dost, ale nepříjemné je sucho na polích. Hrozí menší výnosy obilí,“ řekla ředitelka Agrární komory Příbram. Zlata Koukolíčková.

Těžší to mají i zahradníci. Například příbramské zahradnictví u Hořejší Obory pociťuje už dva měsíce velké sucho. „Od dubna zahradníci musejí denně zalévat,“ konstatoval jeden z majitelů zahradnictví Michael Shrbený.

Zdroj: www.pribramsky.denik.cz

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině