Sucho se letos výrazně podepíše i na úrodě chmele

6. srpna 2015 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Podnikání s vodou a zákony

chmelnice chmel - IMG_7517

Podle odhadu Svazu pěstitelů chmele ČR by se letošní úroda chmele mohla pohybovat na hranici 4,5 tisíce tun, což by znamenalo meziroční snížení úrody o čtvrtinu. Informují o tom na základě vyjádření předsedy Svazu pěstitelů chmele Luboše Hejdy finanční noviny.

„Před týdnem bych se dušoval, že úroda bude alespoň 5,5 tisíce tun, dnes se spíše kloním na 4,5 tisíce tun,“ uvedl Hejda. Pokud by ale přišly v následujících dnech výraznější srážky ve výši 50 až 100 milimetrů, situace by se mohla zvrátit, myslí si Zdeněk Rosa z Chmelařství Žatec. Aktuální předpověď meteorologů však srážky nepředpokládá.

Podle Hejdy bude přitom poptávka po českém chmelu vyšší než jeho reálná produkce. Na tu by chmelaři potřebovali úrodu alespoň v loňské výši. Sucho mění i velikost hlávek chmele. „Kupříkladu loni byly hlávky nezvykle veliké, letos ale budou kvůli suchu menší,“ popsal situaci sládek Pavel Zítek z pivovaru Gambrinus. Tuzemským pivovarům by ale úroda stačit měla, podle Gambrinusu spotřebují pivovary okolo tisíce tun chmele.

Zdroj: finanční noviny, foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka