Sucho doléhá na řeky i podzemní vody

13. září 2016 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Podnikání s vodou a zákony

sucho-vltava-srpen-2016-img_5867

I když letos v létě pršelo víc než loni, sucho stále hrozí. Připomíná to Náchodský deník s tím, že nedostatek srážek se projevuje na řekách i hladinách podzemních vod.

„Povodí Labe sleduje průtok svých řek na 120 místech, čtvrtina z nich tento týden klesla na ukazatel pro sucho. „Velikosti průtoků jsou převážně na úrovni 20 až 50 procent dlouhodobého zářijového normálu,“ informovala mluvčí Povodí Labe Jana Burianová. Například v Labi u Přelouče je průtok na necelé třetině normálního stavu vody, v Jaroměři a v Týništi nad Orlicí na necelé polovině.

Dobře na tom nejsou ani podzemní vody. „Průměrné srpnové stavy hladin podzemních vod byly ve srovnání s dlouhodobými měsíčními průměry nižší o 40, výjimečně až o 60 procent,“ sdělil vedoucí hydrologického oddělení hradecké pobočky ČHMÚ Roman Pozler. Podle ČHMÚ byl úhrn srážek za červen až srpen v oblasti severovýchodních Čech průměrně 190 milimetrů, což je 75 procent normálu..

Dlouhodobý nedostatek srážek je však vysoký. Podepsal se na něm zejména loňský rok, který byl podle odborníků nejsušší za posledních padesát let. „Za rok 2016 je deficit srážek pro území severovýchodních Čech 50 až 100 milimetrů, celkem za roky 2015 a 2016 i více než 300 milimetrů,“ upřesnil Roman Pozler.

Zdroj: Náchodský deník, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (sucho – srpen 2016 – Vltava)

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy, Vodovody a kanalizace