Suchá nádrž zachytí vodu a ochrání domy v Němčicích

Aktualizováno 1. srpna 2012 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Východně za sportovně kulturním areálem v Člupku, části Němčic, vybuduje státní podnik Lesy České republiky (LČR) poldr s cílem zachytit povodňové vody z přiléhající údolní nivy. Informuje o tom pardubická mutace deniku.cz.

Právě z této strany totiž hrozí nebezpečí pro domy na pravé straně silnice z Němčic od mostu u kamenné hospody směrem na Českou Třebovou. „Jedná se o osmnáct objektů, převážně rodinných domů,“ vysvětluje starosta Němčic Josef Racek.

Stavbu suché nádrže budou financovat LČR. Ty budou také upravovat koryto potoku a opevní nestabilní břehy. Jak uvedl tiskový mluvčí ČR Zbyněk Boublík, v části prostoru zátopy poldru budou zřízeny neprůtočné tůně s hlubší vodou jako útočiště pro živočichy a rostliny v suchých a mrazových obdobích. Výška hráze poldru bude 9,4 metru a délka 93,7 metru, objem vody při hladině tzv. tisícileté vody bude 115 tisíc metru kubických. Lávky a přejezdy k domům bude hradit obec Němčice. Nyní probíhá územní řízení. Cena díla bude podle Boublíka známa až po ukončení výběrového řízení, které bude koncem roku. Stavba se bude realizovat v letech 2013 a 2014.

Zdroj: www.denik.cz

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině