Studie k přehradě na řece Oslavě je hotová

24. srpna 2016 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Podnikání s vodou a zákony

Oslava řeka Náměšť - IMG_7919

Technicko-ekonomická studie ke zvažované přehradě na řece Oslavě je hotová.  Informuje o tom Třebíčský deník s tím, že zadání studie, která má napovědět, zda v budoucnu na řece Oslavě vznikne přehrada, bylo jedním z hlavních impulzů pro sepsání petice a protestní akce v dotčeném regionu.

„Dokument nám byl předán do rukou na konci července,“ potvrdil mluvčí Povodí Moravy (PMO) Petr Chmelař. Podle mluvčího PMO měla studie odpovědět na otázku, zda je tato lokalita vodohospodářsky významná. „Studie dodá odborné podklady pro to, zda je dobré lokalitu dále vodohospodářsky hájit,“ vysvětlil Chmelař. Ano, či ne však PMO zatím říci nechce. Lokalita na řece Oslavě je součástí takzvaného Generelu lokalit pro akumulaci povrchových vod v Česku. To je seznam území, kde by v budoucnu mohly vzniknout přehrady. Přehrada Čučice je jednou z prvních lokalit, kde se vhodnost ověřuje. „Lokalita Čučice byla vybrána mezi prvními z důvodu svého vysokého vodohospodářského potenciálu. Potenciální objem Vodního díla Čučice tvoří jedinou relevantní rezervu pro vodárenský zdroj vodní nádrže Mostiště,“ sdělil Chmelař.

Na výsledky studie netrpělivě čekají především její odpůrci. „Předpokládali jsme, že po obdržení studii zveřejní, jak delší dobu deklarovali. A následně ji začnou diskutovat s občany,“ poukázal předseda petičního výboru a starosta Oslavan Vít Aldorf. On i obyvatelé obcí, kterých se případná přehrada dotkne, si však na výsledky musejí počkat. „Povodí studii řádně prostuduje, zanalyzuje a projedná se zpracovatelem. S výsledky studie následně seznámí svého zakladatele, tedy Ministerstvo zemědělství. Pak bude s jejími výsledky seznámena odborná veřejnost a dále zástupci okolních sídel i širší veřejnost,“ řekl Chmelař s tím, že prezentace výsledků budou probíhat od září do listopadu.

Zdroj: Třebíčský deník, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (řeka Oslava v Náměšti nad Oslavou)

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy