Studie: Investice do staveb kvůli změně klimatu se státu vyplatí

Aktualizováno 14. prosince 2016 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

061220133129

Investice do tepelných izolací, zelených střech nebo systémů na domácí hospodaření s vodou se státu vyplatí. Vyplývá to ze studie ekonomů Miroslava Zámečníka a Tomáše Lhotáka, o které informovala aliance Šance pro budovy.

Studie počítá s pěti možnými scénáři, které se liší podle toho, jakým tempem se budou renovace domů v budoucnu vyvíjet. Základní scénář předpokládá nejpomalejší možné tempo renovací, kdy stát nechá běžet trh svým tempem a nevytvoří pro ně příznivý rámec. Pátý scénář je hypotetický a ideální, předpokládá tři procenta důkladně renovovaných budov každý rok. Na tyto scénáře renovace budov byly aplikovány dva možné vývoje změny klimatu v České republice.

Pro většinu scénářů přesahuje vytvořený hrubý domácí produkt 90 procent původní investice, a to i bez podpory, například ve formě dotací z Evropské unie. „Jde o možný podklad pro informované rozhodování o budoucím vývoji, nákladech a efektech jednotlivých scénářů. Každý si může vybrat, jak bude reagovat. Model v zásadě neříká nic jiného, než že náročnější adaptace nevycházejí pro Českou republiku hospodářsky špatně,“ uvedl k výsledkům Zámečník.

Podle některých vědeckých studií se snižuje produktivita práce lidí během letních veder. V lépe izolovaných budovách se podle Šance pro budovy tento efekt zmírní, navíc v zimě není třeba prostory tolik vytápět.

Vláda loni v říjnu schválila adaptační strategii, která má zmírnit dopady změny klimatu. Do konce letošního roku má ministerstvo životního prostředí vládě předložit navazující národní akční plán.

Zdroj: ČTK

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině