Studenti vyvíjejí přístroj k pěstování ovoce a zeleniny v bio kvalitě, i v zimě

21. září 2016 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Nápoje a voda v potravinách

zizala

Tým studentů z Česka a Slovenska vymyslel přístroj, ve kterém se dají jednoduše pěstovat plodiny v bio kvalitě i během zimy. Píše o tom server life.ihned.cz s tím, že přístroj Balcony Cultivator má vlastní zavlažovací systém a nachází se v něm také kompost se žížalami.

S návrhem studenti z Technické univerzity ve Zvolenu uspěli v prvním kole mezinárodní ekologické soutěže, v listopadu se v Kalifornii poperou o hlavní cenu. „S nápadem přihlásit se do celosvětové ekologické soutěže jsem přišla spolu s kolegyní Zuzanou Tončíkovou. Obě jsme se v rámci svých studentských prací věnovaly ekologii, byla to dobrá konstelace po odborné i lidské stránce,“ vypráví Aneta Pilušová z autorského týmu Five4life.

„Chtěli jsme navázat na tradici českých zahrádek, spojit kulturní zvyklosti a zároveň vytvořit něco současného, nebo dokonce nadčasového,“ pokračuje Pilušová. V supermarketech kolikrát nebývá ovoce a zelenina v nejlepší kvalitě a specializované obchody s bio potravinami je prodávají za poměrně vysoké ceny.

Balkonový skleník má vlastní zavlažovací systém. „Objevili jsme ještěrku, ropušníka trnohlavého, která kůží absorbuje vodu a tu si v horších časech přenese zpět do úst. Zjistili jsme, že se nejedná o vlastnost materiálu, ale o vlastnosti struktury, a tak je možné přenést tento systém na jakýkoliv materiál,“ popisuje Pilušová. V přístroji se nachází také kompost se žížalami a před smogem chrání rostliny kopule. Aby bylo možné pěstovat plodiny i v zimním období, měl by být kultivátor vybavený přidaným teplem a mohly se v něm na podzim nebo v zimě bez problému pěstovat třeba citrusové plody.

„Jedna věc je produkt vymyslet, mít vizi, kterou v návrhu zhmotníte. Druhá věc je to celé vzít, realizovat a otestovat. Potom by měl přijít hotový produkt, který bude možné uvést na trh,“ uzavírá Pilušová. Druhé kolo mezinárodní ekologické soutěže proběhne v listopadu, Five4life se o hlavní cenu utká s dalšími šesti týmy.

Zdroj: http://life.ihned.cz, ilustrační foto archiv Naše voda

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony