22. 9. 2019

Studenti vyhráli soutěž „Pro vodu“ snížením spotřeby v Toulcově dvoře

Brněnská Nadace Partnerství vyhlásila vítězný projekt 5. ročníku soutěže „Pro vodu“, zaměřené na odpovědné zacházení s vodou. Cenu Nestlé ve výši 30 tisíc korun si odnesl tříčlenný tým studentů Vysoké školy chemicko-technologické se svým návrhem využívání dešťové vody v pražském Toulcově dvoře.

Jak dnes informovala PR manažerka soutěže Adéla Mráčková, studenti Ondřej Rychecký, Andrea Prudilová a Juraj Petrík se loni na podzim rozhodli, že pomohou Středisku ekologické výchovy Toulcův dvůr v pražské Hostivaři snížit spotřebu pitné vody. Místo s farmou, konírnou, hostelem, restaurací, mateřskou školou, které ročně navštíví více než 100 tisíc lidí, by mohlo díky jejich návrhu lépe využívat dešťovou vodu zachycenou ze střech a dále jí zužitkovat pro splachování toalet, v jízdárně a k zalévání okolních pozemků. Podařilo by se tak ušetřit až 900 m³ pitné vody, což odpovídá zhruba 20% celkové roční spotřeby střediska. Návratnost investic při tom odhadli zhruba na 9 let. Návrh pak přihlásili do soutěže Pro vodu, kam mohou své nápady zasílat týmy i jednotlivci ve věku do 30 let.

Odborná porota ve finále rozhodovala mezi šesti projekty. Podle koordinátorky soutěže Zuzany Šeptunové letos soutěžící prezentovali zejména projekty zaměřené na zadržování a využití dešťové vody nebo přírodě blízké čištění vody (s pomocí rostlin či řas). Návrh úspory pitné vody v Toulcově dvoře v soutěži nakonec obstál a odnesl si Cenu Nestlé ve výši 30 tisíc Kč. Finanční odměny si odnesli také autoři návrhu kořenové čistírny odpadních vod pro obec Malá Losenice na Vysočině (2. místo) a návrhu hospodaření s dešťovými vodami ve výrobním areálu LIKO-S na Slavkovsku (3. místo).

Soutěž usiluje o propojování mladých kreativců přímo se zadavateli. „Soutěžící navrhli požadovaná řešení pro konkrétní lokality a budovy, čímž se zvyšuje pravděpodobnost, že jejich projekty neskončí v šuplíku, ale budou mít další uplatnění. Máme radost, že loňští vítězové ve spolupráci s obcí Doubravník započali realizaci části svého soutěžního návrhu – konkrétně odtrubnění úseku potoka a vytvoření několika vodních prvků,“ dodává v závěru ke smyslu soutěže Zuzana Šeptunová.

Vítězné projekty soutěže Pro vodu 2017

  1. místo (30 tisíc Kč) – Úspora pitné vody v objektu SEV Toulcův dvůr (autoři: Ondřej Rychecký, Andrea Prudilová, Juraj Petrík, VŠCHT v Praze)
  2. místo (20 tisíc Kč) – Kořenová čistírna odpadních vod pro obec Malá Losenice (autoři: Jakub Růžička, Mikuláš Škrach, VUT Brno)
  3. místo (10 tisíc Kč) – Hospodaření s dešťovými vodami ve výrobním areálu LIKO-S (autoři: Pavel Mynarčík, Alena Mynarčíková, Karolína Vránová, VUT Brno a Mendelova univerzita v Brně)

Další informace na: http://www.soutezprovodu.cz/

Naše voda, foto (vítězní studenti) Nadace Partnerství

14.3.2017 16.23, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

LÁZNĚ KYSELKALÁZNĚ KYSELKA
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Září 2019 >>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6