Studenti se nyní mohou učit přímo na lodi na Baťově kanálu

Aktualizováno 5. června 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

lod jan a amos

Od letošního června se mohou studenti environmentálních předmětů vzdělávat přímo na vodě Baťova kanálu. Sloužit jim k tomu bude nová edukační loď, kterou pořídilo Povodí Moravy, s.p. ve spolupráci se slovenským partnerem – Stredoeurópskou vysokou školou v Skalici. Uvedla to mluvčí povodí Gabriela Tomíčková.

Celokajutová loď o délce 11 m je poháněna benzínovým motorem a pojme celkem 12 osob.

Loď, pojmenovaná po slavném učiteli národů Jan Ámos, bude kotvit ve Veselí nad Moravou a poslouží nejen studentům ze Stredoeurópské vysoké školy v Skalici, ale také zájemcům z dalších univerzit. Loď bude zároveň využita jako místo setkávání pro vodohospodáře, zástupce obcí, neziskových organizací a sdružení z obou stran česko-slovenské hranice. V období letních prázdnin se předpokládá využití plavidla pro potřeby tzv. dětské univerzity anebo naopak pro studenty univerzity třetího věku.

„Vodní toky, které jsou v podvědomí lidí vnímány jako dělící hranice, se díky projektu stanou jednotícím prvkem, místem společného zájmu, poznání a vzdělávání“, doplňuje generální ředitel Povodí Moravy, s.p. Jan Hodovský.

Celý projekt „Edukační loď“ byl realizován z Fondu mikroprojektů Operačního programu přeshraniční spolupráce Slovenská republika – Česká republika 2007 – 2013 a byl kofinancován z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci 17. výzvy Regionu Bílé Karpaty.

Loga_zmens

Dalším společným projektem České a Slovenské republiky je projekt „Plavba a krajina“, který je zaměřen na rozvoj cesty Baťova kanálu.

Naše voda, foto: PMO

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině