Studenti na kolejích v Liberci mohou opět používat teplou vodu

1. listopadu 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

sprcha

Studenti na kolejích Technické univerzity v Liberci mohou opět používat teplou vodu. ČTK o tom informovala mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová.

Sprchování tam hygienici zakázali 14. října kvůli výskytu nebezpečné bakterie legionella. Rozbory teplé vody z dnešního ale dne potvrdily účinnost chemické dezinfekce ve všech čtyřech postižených blocích C, D, E a F, proto byl dnes zákaz odvolán. V postižených blocích bydlí zhruba 1600 studentů.

Zvýšený výskyt legionelly zjistila sama technická univerzita. Mezní hodnoty byly překročené v blocích, které zůstaly v létě mimo provoz, a voda tam byla vypnutá. V takových podmínkách se bakterii daří. Na rozdíl od běžných vodních mikroorganismů se dokáže množit i při teplotě 45 stupňů Celsia a přežívá i teplotu 60 stupňů. Termická dezinfekce, při které se voda v trubkách ohřála až na 70 stupňů Celsia, pomohla jen v blocích E a F, kde byl proto zákaz odvolán už minulý týden. V blocích C a D musela univerzita zlikvidovat bakterii chemicky.

Bakterie legionella může způsobit zdravotní komplikace včetně těžkého zápalu plic. Ohroženou skupinou jsou lidé s oslabenou imunitou a starší lidé, děti ohroženou skupinou nejsou. Liberecká univerzita řešila problém s výskytem legionelly už loni po letních prázdninách. Tehdy stačilo chemické ošetření chlorem. „V současné době jednáme s odbornými firmami a hledáme způsob, jak do budoucna opakování problému zabránit,“ řekla dnes ČTK mluvčí univerzity Jaroslava Kočárková. Postižení studenti podle ní dostali desetiprocentní slevu z kolejného.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto archiv Naše voda

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace