Stromy, které v lesích u Slatiňan ohrožují bezpečnost, se začnou v říjnu kácet

20. října 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

lesy-cr-stromy-na-pokaceni-slatinany

Stromy, které by mohly na lesních cestách, ale i přímo v lese u Slatiňan, Trpišova, Svídnice, Kochánovic a Licibořic ohrozit bezpečnost návštěvníků, se začnou koncem října kácet. Informovala o tom mluvčí státního podniku Lesy České republiky (Lesy ČR) Eva Jouklová.

Práce v okolí Švýcárny, Celní školy a kochánovické střelnice, které zadaly Lesy ČR, potrvají zřejmě celou zimu. Do dvou let podnik vysadí nové stromy. Těžit se budou vytipované jírovce, lípy, duby a případně ostatní dřeviny, vždy s ohledem na arboristické posouzení stavu historických alejí. Lesy ČR poté plánují obnovu vybraných částí alejí. Záměr byl projednáván se všemi dotčenými orgány státní správy. Zejména s pracovníky CHKO Železné hory, orgánů ochrany přírody a památkové péče. „Duté stromy určené ke kácení mohou například využívat netopýři. Ti upadají v první polovině listopadu do stavu strnulosti. Nový úkryt si pak hledají obtížněji. Proto musíme v těchto místech zahájit těžební práce v říjnu,“ řekl lesní správce z Nasavrk František Neznaj. V ostatních lokalitách potrvá těžba celou zimu. Se záměrem byli seznámeni i představitelé Slatiňan.

Vytipované lokality často navštěvuje veřejnost, proto je třeba s těžbou počítat a dbát v těchto lesích zvýšené opatrnosti. „Žádáme veřejnost o pochopení a maximální opatrnost. Samotný vstup do lokalit, kde probíhají těžební práce, je ze zákona zakázán. Provedení těžebních prací je nutnou podmínkou pro následnou obnovu alejí a jejich částí. Stane se tak do dvou let,“ dodal Neznaj.

Naše voda, foto stromy v lokalitě: Lesy ČR

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině