Střílení kormoránů nepomáhá

3. listopadu 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

výlov - IMG_7975

S obavami sledují rybáři letošní výlovy. Informuje o tom moravskoslezská mutace deníku Mladá fronta DNES s tím, že teprve až po vytažení všech kaprů, amurů a dalších ryb rybáři zjišťují, o kolik ryb přišli vinou nenasytných kormoránů.

„Lze říci, že první hodují kormoráni a pak teprve lovíme my,“ povzdychl si Jiří Mižďoch, vedoucí střediska Dolní Benešov na Opavsku, při víkendovém výlovu rybníku Nezmar. Chovatelé odhadují, že z nasazených asi padesáti tisíc kaprů přišli zhruba o patnáct procent. Rybáři tak jen nostalgicky vzpomínají na nedávnou praxi, kdy za škody způsobené chráněným kormoránem dostávali finanční náhradu. Výši určovaly znalecké posudky, kontrolovala se velikost hejna a jak často se slétávalo na rybníky.

Loni ochrana kormorána skončila a rybáři mohou ptáka s nezkrotným apetitem regulovat odstřelem. „Ale to je velmi složité,“ poznamenal Alois Kopečný, jednatel Rybářství Hodonín, pod které dolnobenešovský rybník patří. „Pokud hejno dosedne uprostřed rybníku a začne ryby plundrovat, máme jen málo šancí jim v tom zabránit,“ dodal Kopečný a poukázal na rozlehlost pětašedesátihektarového Nezmara.

Navíc letos při mírné zimě nebránil až šestisethlavému hejnu v hodování led. I proto rybáři zvažují změnu chovatelských tradic. „Ryby jsme do rybníku nejčastěji nasazovali už několik týdnů po výlovu. Nyní zvažujeme, že tak učiníme až na jaře,“ vysvětlil Kopečný.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – Moravskoslezský kraj, foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka