Středozemní moře zasahovalo i na Saharu, dnes jsou tam solné pláně

Aktualizováno 2. listopadu 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

solná pláň na Sahaře

Šot Djerid býval v dávném věku ramenem Středozemního moře. Šoty postupem věků vysychaly, ale voda přitékala stále a v jezerech se začala hromadit sůl. Reportáž z podoby lokality v současné době najdete na facebookové verzi portálu Naše voda.

Zmiňovaný Šot Djerid se řadí svou rozlohou 7 700 kilometrů čtverečních k největšímu solnému jezeru v oblasti Sahary. V současné době leží 15 metrů nad hladinou moře, na východě až 25 metrů. Na západní straně je již pod úrovní jeho hladiny. Jezero plní voda odtékající za dešťů ze severních hor, po cestě voda odnáší další minerály a soli. Voda se z jezera rychle odpařuje, maximální teploty jsou zde 50°C. Sůl tvoří nádherné krystaly, které na slunci mění barevný pohled na celé místo. V letním období se z jezera stává slaná mokřina, můžeme zde vidět (zejména v létě) i fatu morganu.

Pohybovat se po slané krustě před stavbou hráze bylo často nebezpečné, auta a dříve karavany se tu propadaly. Dnes vede přes jezero více než šedesátikilometrová silnice, kde se můžeme u několika malých krámků občerstvit a také si pořídit suvenýr – pouštní růži. Jedná se o minerál soli, někdy přibarvený, ve tvaru skutečné růže. Jsou to hnědé, okrové či narůžovělé růžice a jemné vláknité agregáty s uzavřeninami písku, které vznikají vysrážením z mořské vody v mělkých zálivech. V lokalitě se také natáčela série filmů Hvězdné války.

Zdroj: Facebook Naše voda, foto Naše voda – Monika Libertínová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině