Středočeský kraj souhlasí s memorandem o ochraně nádrže Švihov

22. září 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Nápoje a voda v potravinách

Želivka -nádrž Švihov - DSC_2981

Zastupitelstvo Středočeského kraje dalo zelenou podpisu memoranda ve věci trvale udržitelné jakosti povrchové vody z vodárenské nádrže Švihov na řece Želivce. Informoval o tom web Středočeského kraje s tím, že cílem memoranda je podpora projektů, které zajistí dlouhodobou ochranu nádrže.

Jde o deklaraci bližší spolupráce při ochraně vodárenské nádrže Švihov za účelem zlepšování jakosti povrchových vod v povodí této nádrže. Účastníky memoranda jsou kromě našeho kraje Hlavní město Praha, Kraj Vysočina a státní podnik Povodí Vltavy. „V průběhu září je naplánováno jednání s hejtmanem kraje Vysočina Jiřím Běhounkem ohledně dalšího postupu,“ upřesnil hejtman Středočeského kraje Miloš Petera. Přednostně by měla být podporována opatření na ochranu jakosti vody ve Vltavě a spolupráce s podnikem Povodí Vltavy, správcem nádrže a jejího ochranného pásma.

„Jakost povrchové vody v nádrži Švihov na Želivce je ohrožována mnoha faktory: eutrofizací, erozním materiálem, nevyrovnaností hydrologického režimu a pesticidy. Je zásobárnou pitné vody pro Prahu i pro Středočeský kraj a Vysočinu. Z tohoto důvodu vzniká memorandum deklarující zájem o ochranu nádrže Švihov,“ vysvětlil náměstek středočeského hejtmana pro životní prostředí Marek Semerád.

Zdroj: www.stredoceskenovinky.cz, ilustrační foto archiv Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství