Středočeský kraj může chránit před suchem propojení vodovodů

10. února 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

přivaděč vody

Středočeský kraj může chránit před suchem propojení vodovodů. Nová studie ukázala asi 20 různých řešení nedostatku vody. ČTK o tom informovala Helena Frintová ze středočeského hejtmanství.

Jedním z nich je propojení jihočeské a středočeské vodárenské soustavy 62 kilometrů dlouhým vodovodním řadem. Jeho vybudování má stát zhruba 600 milionů korun. Studii si nechalo hejtmanství zpracovat kvůli letním suchům v uplynulých letech, především v roce 2015, kdy vysychaly studny i další vodní zdroje. Ve středních Čechách je připojeno k veřejným vodovodům téměř 84 procent obyvatel, což je po Plzeňském kraji nejméně v celé ČR.

Propojení jihočeské a středočeské vodárenské soustavy by mělo vést v koridoru budoucí dálnice D3 na pozemcích, které by stát vykoupil při stavbě dálnice. „Jednání s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) probíhají. Aktuálně se domlouváme na dalším postupu. ŘSD předběžně souhlasí a má zájem se do přípravy zapojit,“ uvedl krajský radní pro oblast životního prostředí Ivo Šanc. Do přípravy stavby by se podle něj měly významně zapojit také obce.

Nový přivaděč pitné vody z jižních Čech by měl pomocí čtyř vodojemů zásobovat zhruba 38 obcí a 201 obecních částí v oblasti Benešovska, části Příbramska a Prahy-východ.

ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (přivaděč vody – model – Vodní dům)

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace