Středočeský kraj dá milion korun na přívozy

Aktualizováno 1. června 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

priv

Milion korun si rozdělí pět obcí ve Středočeském kraji, které provozují přívoz na řekách Labe, Berounka a Vltava. Město Klecany a obce Lužec nad Vltavou a Máslovice získají od kraje na zajištění služeb převozníka po 257 tisíc korunách, Oseček dostane na provozování labského přívozu 110 tisíc korun.

Obci Branov na Rakovnicku přispěje Středočeský kraj na udržování známého přívozu, který ve svých knihách proslavil spisovatel Ota Pavel, celkem 119 tisíc korun. Rozhodla o tom rada kraje, která to oznámila ve své zprávě.

„Středočeský kraj poskytuje účelové dotace na provozování přívozu čtyřem obcím a jednomu městu na základě jejich podané žádosti. Dotaci poskytujeme od roku 2004. Přívoz napomáhá k oživení infrastruktury v celém regionu. Je hojně vyhledáván především turisty, kteří Středočeský kraj navštěvují, nebo lidmi, již zde žijí. Přívozy také slouží jako cesta k propojení cyklostezek a turistických cest. Vzhledem k tomu, že i přes vzrůstající ceny nákladových položek zůstávala výše poskytnuté dotace nezměněna, v letošním roce jsme tuto částku navýšili o čtyřicet tisíc korun. Toto navýšení je poměrově rozděleno mezi všech pět příjemců dotace,“ vysvětlil hejtman Středočeského kraje Miloš Petera.

Ve středních Čechách je v současné době v provozu celkem šest přívozů: na Vltavě, na Berounce, dva na Labi a dva na Sázavě. Na jejich provoz vedle kraje přispívají především obce. Převozníci za poskytování služby vybírají obvykle jen symbolické jízdné. Například na přívozu přes řeku Vltavu mezi obcí Lužec nad Vltavou a osadou Bukol, který je umístěn na frekventované mezinárodní cyklotrase, se platí jednotné jízdné za osobu, kolo, vozík a malý motocykl ve výši 10 korun. Přívoz v Lužci provozuje David Kulhan s manželkou Miroslavou denně od 6 do 19 hodin. Je ovšem možné si individuálně telefonicky sjednat převezení i po skončení této provozní doby.

„Ve středních Čechách byly v minulosti desítky přívozů. Jsem rád, že tento tradiční způsob dopravy přes řeku zůstal alespoň na několika místech zachován. Děkuji všem převozníkům za to, že nás bezpečně vozí přes řeky a že díky jejich nadšení a zkušeností se daří v našem kraji toto krásné řemeslo udržovat,“ doplnil hejtman Miloš Petera

Naše voda, ilustrační foto: wikimedia commons, ŠJů

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Voda a naše peněženka