Středočeský kraj dá 70 milionů Kč na výstavbu obecních vodovodů

7. června 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

opravy Středočeské vodárny

Středočeský kraj chce rozdělit mezi obce 70 milionů korun na výstavbu nových vodovodů a kanalizací. Informovala o tom agentura ČTK s tím, že kraji tento krok umožní příznivý vývoj ekonomiky.

Díky lepšímu výběru daní chce letos hejtmanství zvýšit více než devatenáctimiliardový rozpočet o čtvrt miliardy korun. Další prostředky nad rámec schváleného rozpočtu půjdou do školství, dopravy nebo na posílení kapitálových fondů v kladenské nemocnici, informoval hejtman Miloš Petera. Nedostatky jsou hlavně ve stavu vodovodní infrastruktury v obcích, což je podle hejtmana dáno i jejich značným počtem. „Na území Středočeského kraje je nejvíce obcí a před rokem 1989 byla tato infrastruktura nejvíc zanedbávána ze všech krajů v České republice,“ uvedl Petera.

Díky zvýšení rozpočtu, které by měli schválit na příštím jednání krajští zastupitelé, mohou být podle Petery uspokojeni i žadatelé o granty, na něž se v minulosti nedostalo. Zhruba deset milionů korun má jít do školství, 90 milionů na opravy silnic a 80 milionů na zvýšení základního kapitálu kladenské nemocnice. Podle hejtmana je potřeba dořešit některé závazky z doby, kdy byla část středočeských nemocnic privatizována. „Abychom dostáli všem závazkům a zákonům v rámci korporátních společností,“ dodal.

Středočeský kraj letos hospodaří s rekordně vysokým rozpočtem s příjmy a výdaji přes 19 miliard korun. Rozpočet je rekordní právě díky zvýšení daňových příjmů. Podle opozice ale kraj dává příliš na běžné výdaje a měl by za příznivé ekonomické situace více investovat.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace