Středočeský kraj chce zlepšit zásobování vodou v období sucha

22. ledna 2016 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Podnikání s vodou a zákony

sucho - vyschlý potok - IMG_3328

Středočeský kraj chce zlepšit zásobování vodou v období sucha. Jak totiž sdělila ČTK mluvčí hejtmanství Nicole Mertinová, kraj si nechá zpracovat analýzu, která prověří současný stav a prozkoumá i možnosti propojení vodárenských soustav tak, aby se zlepšila distribuce vody v období sucha.

„V našem regionu se nepříznivý vývoj hydrologické situace projevuje již delší dobu. V některých povodích dochází k vysychání vodních toků,“ upozornil hejtman Miloš Petera. Typickým příkladem je podle něj povodí Rakovnického potoka, kde od roku 1980 klesl průtok o 40 až 60 procent. „Potvrzen je rovněž klesající trend hladiny podzemních vod. Máme tak před sebou důležitý úkol minimalizovat negativní dopady sucha a nedostatku vody jak pro lidskou spotřebu, tak pro účely hospodářství a zemědělství,“ dodal hejtman.

Analýza, kterou pro Středočeský kraj zpracuje pražská společnost Vodohospodářský rozvoj a výstavba, zhodnotí i nynější kapacity pro případné nouzové zásobování pitnou vodou a dopady vypouštění odpadních vod do vodních toků v období sucha.

ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině