Středočeské vodárny začínájí s hubením hlodavců

Aktualizováno 10. března 2016 | Rubrika: Vodovody a kanalizace

Den vody_4 (1)

S měsíčním předstihem, začíná ve čtvrtek první etapa celoplošné deratizace stokové sítě provozované společností Středočeské vodárny, a.s. (SVAS). Jarní část likvidace hlodavců je naplánována do 15. května a konec měsíce je rezervován pro práce, které nemohly být vykonány z důvodu čištění kanalizace, špatného počasí, popř. na opakovanou deratizaci.

Sdělila to mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová. Celkové náklady na deratizaci se vyšplhají k jednomu milionu korun, z toho jen na město Kladno se počítá s částkou téměř čtvrt milionu korun.

„Deratizace je sice nákladná činnost, ale díky ní se daří udržovat populaci potkanů žijících v kanalizačních stokách v přijatelných mezích. Naši snahu regulovat hlodavce maří někteří tzv. milovníci zvířat,“ sdělil Vladimír Dragoun, manažer provozu kanalizace SVAS. „To jsou všichni ti, kteří si pletou výlevku či záchodovou mísu s odpadkovým košem a díky nim dostávají hlodavci v kanalizačním potrubí pravidelné přísuny potravy. A nově se mezi ně řadí převážně senioři, kteří pravidelně doplňují na určitých místech potravu pro toulavá zvířata a pak jsou překvapeni, když jejich občerstvovací stanici hojně navštěvují potkani“, řekl Vladimír Dragoun.

Poslední dvě teplé zimy a dostatek potravy se příznivě projevil na vysoké porodnosti potkanů, což dokládá značné množství výkalů na vyvýšených místech po otevření poklopů kanalizační šachty, ale i záznamy z kamer používaných při kontrolách stavu kanalizačního potrubí.

Nástrahy se pokládají na podesty v kanalizaci a tak mohou potkani při svém putování kanalizací tyto občerstvovací stanice navštívit.

Ke zvyšování potkaního apetitu se používají požerové nástrahy schválené Ústavem pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv: Hubex L, Ratimor, Patenrát a dále jedové papírové a plastové staničky, výstražné samolepící nálepky.

Pro maximální účinnost zredukování počtu hlodavců probíhá celoplošná deratizace v jarních a podzimních měsících.

Předpokládá se, že pro letošní deratizaci se použije o 4% více nástrah a zvýší se o 5% opakovaná deratizace oproti loňskému roku.

V rámci celoplošné roční deratizace bylo v loňském roce využito skoro 19 000 kanalizačních vstupů s více než 3 tunami návnady. Celkové množství použité návnady bude upřesněno po skončení celoplošné roční deratizace na podzim letošního roku.

Naše voda, foto: SVAS

 

 

Související rubriky: Vodovody a kanalizace