Středočeské vodárny otevírají svá zařízení u příležitosti Světového dne vody

12. března 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

stredo

Svátek vody oslavuje společnost Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) pořádáním Dne otevřených dveří v pátek 21. března od 8,00 hod do 16,00 hodin v sídle společnosti na Kladně a na provozovaných čistírnách odpadních vod (ČOV) v Kralupech nad Vltavou a také Mělníku a na čerpací stanici Mělnická Vrutice a Řepínský Důl  u Mělníka. Oznámila to mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová.

Zájemci se mohou seznámit s vodárenskou a kanalizační technikou, s prací centrálního dispečinku a jinými zajímavostmi z oblasti vodárenství.

V laboratoři pitných a odpadních vod na Kladně budou přijímat tento den vzorky vody pro zkrácený rozbor 8 nejdůležitějších základních chemických ukazatelů – ZDARMA (stačí PE láhve o obsahu do 1000 ml).

V letošním roce umožní Středočeské vodárny veřejnosti vstoupit do věžového vodojemu v areálu vodárny a vystoupat 113 schodů k nádrži, která je umístěna v      25 m nad zemí. Na obvodu nádrže je zřízen ochoz. Půlkulová nádrž na vodu o průměru 11,5 m je nastavena válcovou plochou o výši 4 m a pojme 800 m3 vody. Celková výška vodojemu je 42 m. Vodojem z roku 1936 svému účelu sloužil až do konce 80. let minulého století. Po vybudování nového zemního vodojemu Kožova Hora a přepásmování sítí přestal plnit svoji funkci.

V rámci tohoto dne lze navštívit mezi 8,00 – 16,00:

areál společnosti U Vodojemu 3085, Kladno – Rozdělov,   (U bývalých kasáren v blízkosti SK Slovan)

ČOV Kralupy nad Vltavou, od koupaliště ke statku Strachov směr Veltrusy

ČOV Mělník – Mlazice, ul. Českolipská 3509

Naše voda, foto: Středočeské vodárny

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Vodovody a kanalizace