Strategie proti suchu by měla být hotová do konce příštího roku, potvrdil premiér

21. září 2015 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Přehrady a vodní díla

víno - vinice - východ Slunce nejlepší - IMG_0228

V boji se suchem vláda zřejmě podpoří vznik většího množství mokřadů a rybníků. Na jednání se zástupci Agrární komory ČR ve Šitbořicích na Břeclavsku to potvrdil o víkendu  premiér Bohuslav Sobotka. Informoval o tom Český rozhlas.

„Tady na jižní Moravě je potřeba mluvit o dalším rozvoji vinařství, ovocnářství. Další téma je pomoc při obnově, nebo realizaci moderních závlahových systémů,“ uvedl  Sobotka.„A chtěl bych, aby základní strategické dokumenty na úrovni vlády byly hotové do konce roku 2016.“ Rozloha vinic by se podle viceprezidenta Agrární komory Václava Hlaváčka měla zvýšit až o polovinu. Potřeba k tomu ale budou i závlahy.„Letošní rok je rokem, kdy i réva si sáhla na dno. Nejvíce utrpěly mladé výsadby do 5 – 8 let. Budou mít obrovské problémy přežít zimu,“ předvídá Hlaváček.

Dlouhotrvající sucho a horko letos způsobovalo komplikace po celé zemi, i nyní je většina vodních toků hluboko pod svým běžným průtokem. Vědci očekávají, že podobně teplých a suchých let bude přibývat. Extrémní vedra dopadla i na chmelaře. Úroda podle odhadů klesla o třetinu.

Zdroj: www.rozhlas.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace