Stovky dobrovolníků vyčistí řeku Orlici od civilizačního odpadu

Aktualizováno 23. února 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace

foto ČEZ

Pneumatiky, sklo, PET láhve a další plastové obaly, hadry, láhve s neznámým obsahem i kusy nábytku, koberce nebo kuchyňské nádobí – to je smutná realita českých řek. Tento stav se nelíbí vodákům z Klubu dětí a mládeže v Hradci Králové, a proto už od roku 2007 čistí vodní toky v rámci projektu Řeky nejsou smetiště.

Řeky bez odpadků si přejí i obyvatelé východních Čech, kteří pro podporu projektu hlasovali ve veřejné anketě Vaše volba pořádané Skupinou ČEZ. Díky příspěvku Nadace ČEZ ve výši 500 tisíc korun vyrazí vodácká i laická veřejnost znovu do terénu Přírodního parku Orlice o víkendu 20. a 21. dubna 2013. Informovala o tom Šárka Beránková, mluvčí Skupiny ČEZ pro východní Čechy.

V loňském roce se čištění řeky Orlice zúčastnilo přes 320 dobrovolníků, kterým se podařilo vyčistit koryta řek a přilehlých břehů od civilizačního odpadu v délce asi 66 km. Letos očekávají organizátoři ještě vyšší účast veřejnosti. „Snažíme se vzbudit zejména u dětí a dospívající mládeže trvalý zájem o nutnost ochrany a údržby přírody do budoucna. Vlastně je takto nenásilnou formou vzděláváme v ekologii,“ řekl Jiří Roušavý, člen občanského sdružení Klub dětí a mládeže Hradec Králové.

Úklid odpadků z řek je materiálně i organizačně náročná záležitost. Vzhledem k charakteru území, kterým protékají řeky v Přírodním parku Orlice, probíhá čištění toků i přilehlých břehů především z vody. Vedle zajištění vodáckého vybavení musí organizátoři pro dobrovolníky připravit také pracovní a ochranné pomůcky jako jsou rukavice, pytle nebo sběrné háky a zabezpečit další služby a materiál pro úspěšné zvládnutí celé ekologické akce.

Příspěvek Nadace ČEZ poslouží nejen k nákupu potřebného vybavení a zabezpečení akce, ale putuje i do dalších, celoročních aktivit projektu Řeky nejsou smetiště, jako jsou monitorování znečištěných řek po celé republice, přednášková a osvětová činnost nebo poznávání tajemství vody (přenosná vodní laboratoř).

Zdroj: ČEZ

Související rubriky: Čistota vody a rekreace