Stopněte rybí průchody, žádají lidé kvůli koupání v Dyji

21. června 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

rybí přechod Břeclav - IMG_0409

Lidé z Podhradí nad Dyjí protestují proti unikátním rybím průchodům, které vodohospodáři plánují na řece postavit. Píše o tom jihomoravská mutace deníku Mladá fronta DNES.

Až k ministrovi zemědělství Marianu Jurečkovi v minulém týdnu doputovala stížnost s peticí kvůli průchodům pro ryby na jezech v Podhradí nad Dyjí na Znojemsku. Místní a chalupáře oblíbené rekreační oblasti rozlítilo, že plánovaná technologie – turbína na principu Archimedova šroubu, jež pomůže rozšiřování ryb a bude vyrábět i elektrickou energii – znepřístupní koupání. Zároveň se také obávají velké vody.

„Monstrum o průměru 3,5 metru zamezí přístupu obyvatel a tisíců rekreantů na splav a znemožní tak koupání v řece na jediném vhodném a tradičně využívaném místě. Navíc omezí průtok při povodních a při jarním tání pohyb ledů, což zvýší riziko záplav,“ napsala za petiční výbor Dana Orsáková v dopise ministrovi s požadavkem zastavení projektu. Přiložila i petici se 134 podpisy, ačkoliv Podhradí má jen okolo 50 obyvatel s trvalým bydlištěm.

Povodí Moravy, jež za nápadem rybích průchodů stojí, protestní akci příliš velkou váhu nepřikládá. „Petici vnímáme jako manipulativně formulovanou. Není na ní snad ani jeden obyvatel Podhradí, zato tam jsou podpisy lidí z australského Aucklandu, Litovle, Prahy či Bratislavy a Brna, tedy z oblastí, které jsou od místa velmi vzdálené. Je namířená proti vodním elektrárnám, ale projekt má zprůchodnit řeku dvěma unikátními přechody pro vodní živočichy. Výroba energie je až druhotná,“ reagoval mluvčí státního podniku Petr Chmelař.

Průchody pro ryby za 42 milionů korun chce Povodí Moravy začít budovat v lednu příštího roku. Cesty dvojicí jezů mají být hotové na jaře roku 2018. V nejbližší době má být lidem v Podhradí představen architektonický návrh, dočkají se nejspíš i veřejného projednání.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – jižní Morava (redakčně kráceno), foto Naše voda – rybí přechod v Břeclavi

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství