Šternberští rybáři: Přes povodně téměř rekord

20. března 2014 | Rubrika: Nápoje a voda v potravinách , Podnikání s vodou a zákony

výlov Semovice - IMG_8381

„Nebýt dvojnásobné červnové povodně, byla by na úlovky loňská sezona na revíru Sázava 6 rekordní,“ prohlásil na výroční schůzi MO ČRS Český Šternberk hospodář Milan Štěpnička ml. Informuje o tom Benešovský deník.

Ze 14 km úseku od jezu v Ledečku po jez v Soběšíně se loni vytáhlo 1687 kusů ryb s úhrnnou hmotností přes 3,47 tuny, a to ještě statistika není hotová za všechny rybářské svazy. Mezi úlovky dominovalo 1102 kusů kapra s hmotností vícenež 2,75 tuny. Průměrný šupináč měl „vánočních“ 2,5 kg. Chytlo se zde i 88 štik s průměrnou vahou 2,49 kg a 69 candátů s velmi pěkným průměrem 2,95 kg/ks. Mezi raritní úlovky patřily dva kusy mníka jednovousého. O návrat tohoto chráněného živočicha do Sázavy se šternberští rybáři již několik let přes dotaci z ministerstva zemědělství snaží. Jak je vidět úspěšně, mník je totiž aktivní jen v zimě, kdy docházka rybářů je minimální.

Rybáři zdaleka ryby jen neloví, každý rok šternberští překračují zarybňovací plán. Loni do Sázavy 6 vysadili například přes 3,4 tuny kapra, 3,1 tuny cejnů, 2 tisíce kusů candáta (8­10 cm) či 4,5 tisíce kusů úhořího monté. Otázkou je, kolik z nasazených ryb odnesla zmíněná katastrofální povodeň či padlo za oběť kormoránům. „Vlk se nažral a koza zůstala celá,“ zhodnotil boj rybářů s kormoránem hospodář Štěpnička.

Zdroj: Benešovský deník, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka