Stav sucha je v povodí Labe již na sedmi místech

Aktualizováno 3. července 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

Labe málo vody červenec 2014

Sucho na českolipsku donutila tamní radnici zakázat čerpání vody z většiny místních potoků a řek. Jak přitom informovala Televize Nova, opatření může platit až do konce října.

Voda ale velmi rychle mizí po celé naší zemi a podobných zákazů tak pravděpodobně bude přibývat. Zahrádkáři z Horní Libchavy si zatím ze zákazu čerpání moc nedělají, ale to se asi změní, pokud budou chyceni a úřad jim napaří mnohotisícovou pokutu. Zákaz je především kvůli divokým zvířatům, která si v případě vyčerpání potoka  další vodu ke kohoutku natočit nepřijdou. Zákaz se zatím týká většiny potoků a řek na Českolipsku. Jenže koryta pomalu vysychají téměř všude a k podobným omezením tak budou muset zřejmě brzy sáhnout i další radnice.

Například v povodí Labe je v současné době  stav sucha na sedmi místech. Průtoky se pohybují mezi 30 – 50 procentech dlouhodobého průměru.

Zdroj: tn.cz, ilustrační aktuální foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace