Do státních strategických rezerv by mohla být také zařazena voda

12. února 2016 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Nápoje a voda v potravinách

pramen

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) se velmi vážně zabývá možností, aby byla do strategických zásob – vedle pohonných hmot či potravin – nově také zařazena voda. Informuje o tom týdeník Dotyk, jemuž uvedený úmysl potvrdil předseda SSHR Pavel Švagr.

„Jak při extrémním suchu v některých lokalitách, tak při zátopách je zajištění nezávadné vody jednou z priorit. Voda se stává bezesporu strategickou komoditou,“ uvedl šéf správy. Zdůraznil, že už v současné době má SSHR jak cisterny, tak například i čističky vody. Jediné, co chybí, je právě „jen“ ona surovina.

Plán už má i konkrétnější obrysy. SSHR by dostala pod svou správu vrty s podzemní vodou, regionálně rozmístěné tak, aby pokrývaly pokud možno celou republiku. Správa o svém záměru předběžně jednala především s ministerstvem zemědělství, které mj. řídí i jednotlivé podniky Povodí. O možném zařazení vody do státních strategických zásob by ovšem nakonec rozhodovala vláda.

Zdroj: Dotyk, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Vodovody a kanalizace