Státní lesy pomohou při obnově požárem poničené chaty Libušín

1. července 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Voda a naše peněženka

les - IMG_3517

Na základě iniciativy ministra zemědělství Mariana Jurečky se státní podnik Lesy České republiky (LČR) rozhodl darovat dřevo na obnovu požárem poničené národní kulturní památky – chaty Libušín na Pustevnách. Informoval o tom ředitel komunikace ministerstva zemědělství Hynek Jordán.

Na společné schůzce se na tom podle Jordána domluvili ministr zemědělství, generální ředitel LČR Daniel Szórád a ředitel Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm Jindřich Ondruš. Bezprostředně poté se k avizovanému záměru připojil také státní podnik Vojenské lesy a statky ČR (VLS).

„Chata Libušín navržená známým architektem Dušanem Jurkovičem představuje významný skvost místní architektury. Pokládám proto za důležité, aby se pro její obnovu udělalo maximum. Vítám rozhodnutí Lesů ČR, které se chtějí podílet na obnově Libušína dodávkou vhodného dřeva. Celková hodnota dřeva včetně servisních činností může představovat částku kolem 1 milionu korun,“ řekl Jurečka.

„S dodáním dřeva na obnovu chaty Libušín počítáme. Valašskému muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm poskytneme naši maximální součinnost a s jeho představiteli budeme v úzkém kontaktu. Jsme připraveni se v případě potřeby i odborně spolupodílet na konkretizaci potřebného druhu, objemu a kvality poptávaného dříví,“ uvedl generální ředitel LČR. K záměru se připojily také VLS, jejichž pomoc bude spočívat ve vhodném vytěžení, přiblížení a odkornění dříví včetně jeho svozu na určené místo. Podnik může navíc zajistit i dočasné uskladnění vybraného dříví.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka