Statistický úřad zahájí strukturální šetření v resortu zemědělství

Aktualizováno 2. září 2016 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Přehrady a vodní díla

krajina - kanál Hořín - Mělník - IMG_5782

V pondělí 12. září začíná šetření Českého statistického úřadu (ČSÚ) o zemědělství. Informovala o tom mluvčí ČSÚ Petra Báčová s tím, že šetření se bude týkat téměř 12 tisíc zemědělských subjektů a probíhat bude do 15. listopadu.

Strukturální šetření se dotkne vybraných zemědělských subjektů, které vlastní nebo mají pronajato alespoň pět hektarů obhospodařované zemědělské půdy nebo jeden hektar sadů nebo 3 500 m2 vinic nebo 2 500 m2 plochy pro pěstování zeleniny, jahod a květin nebo které chovají alespoň pět kusů skotu nebo deset kusů prasat nebo deset kusů koz a ovcí nebo minimálně sto kusů drůbeže. „Obsahem šetření jsou jak údaje o výměře a využití obhospodařované půdy a stavech hospodářských zvířat, tak o počtu a struktuře pracovníků nebo o nezemědělských činnostech. Zajímají nás ale i data o zavlažování, využití ploch v ekologickém zájmu, způsobu zpracování orné půdy nebo spotřebě statkových hnojiv,“ konstatuje Jiří Hrbek, ředitel odboru statistiky zemědělství, lesnictví a životního prostředí ČSÚ.

Šetření se koná již posedmé od roku 2000, z toho popáté výběrově. „Provádí se ve všech členských státech Evropské unie s cílem získat dlouhodobě srovnatelné údaje o struktuře a typologii zemědělských podniků. Výsledná data jsou podkladem k formování evropské zemědělské a environmentální politiky,“ upřesňuje Iva Ritschelová, předsedkyně ČSÚ. Výsledky strukturálního zjišťování charakterizující české zemědělské podniky v roce 2016 zveřejní ČSÚ na začátku září 2017.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství, Statistiky a kauzy