Stát připravuje dotační program na akutní sanace znečištění

3. března 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Rybářství a rybníkářství

odpad

Ministerstvo životního prostředí připravuje dotační program ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP), z něhož bude možné zaplatit naléhavé sanace znečištěných území. Připomíná to zpráva ČTK.

Impulzem k tomuto kroku byla situace v areálu bývalé společnosti Vitka Textiles v Brněnci na Svitavsku, kde hrozí, že by nebezpečné chemické látky mohly zamořit okolí. Ministerstvo spolu s Českou inspekcí životního prostředí podle mluvčí ministerstva Petry Roubíčkové také zmapovalo celé území České republiky, aby bylo možné odhadnout, kde se stát nebo obce potýkají s podobnými problémy a kolik zhruba bude na takovéto akutní projekty potřeba peněz.

„Ministerstvo připravilo a má hotové právní řešení těchto situací, kdy není soudně vyřešené vlastnictví objektu, přesto je zde potřeba akutně řešit ekologickou zátěž nebo ekologický problém,“ uvedla Roubíčková. Z nového dotačního programu bude možné s pomocí krajů podobné akutní akce financovat. Stát by pak peníze vymáhal od vlastníků. Program bude ministr Richard Brabec konzultovat hejtmanem Pardubického kraje Martinem Netolickým.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka