Starý Plzenec rozšířil čistírnu, umožní to výrazný rozvoj města

Aktualizováno 3. října 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Vodovody a kanalizace

cistiiii

Starý Plzenec, město poblíž Plzně, dokončilo dvouletou výstavbu kanalizací, vodovodů a rozšíření čistírny odpadních vod. Stavba stála 228 milionů korun bezz DPH. Je to zatím největší investice pětitisícového města. Díky ní se může rozšířit o stovky obyvatel. Výrazně se také zlepšil komfort občanů částí Malá Strana a Sedlec, řekla ČTK starostka Vlasta Doláková.

Evropský Fond soudržnosti dal do projektu 178 milionů korun. Město, které si vzalo úvěr na 15 let, uhradí 40 milionů korun a zbytek Státní fond životního prostředí. Plzenec, který bude mít v připravovaném územním plánu další rozvojové plochy, nyní eviduje enormní zájem o bydlení.

„Kapacita čistírny se díky rozšíření a modernizaci zvýšila z 3900 na 8000 obyvatel, což umožní napojení celé části města Sedlec i dalších rozvojových ploch,“ uvedla Doláková. V Sedlci a Malé Straně vznikla nová kanalizace a v Sedlci, kde měli všichni vodu ze studní, se rozšířila vodovodní síť. Hlavním přínosem stavby bude pohodlnější bydlení téměř tisícovky obyvatel, kteří musejí vyvážet žumpy. Už budují přípojky.

Právě v Sedlci je jedna z několika rozvojových zón na bydlení. Díky modernizované čistírně už vzniklo 32 pozemků pod hřištěm. „Prodali jsme pozemky firmě Investice Pubec, která zahájila stavbu infrastruktury,“ řekla Doláková. Desítky domů mají stát i na ploše mezi Bezručovou a Štěnovickou ulicí a nad ní. „Díky blízkosti Plzně jsme vyhledávaným místem pro bydlení. Je tu veškerá občanská vybavenost. Jezdí sem z Plzně autobusy i vlak. Jsou tu dvě základní školy, dvě školky a umělecká škola, ale i historické a přírodní památky. Nejžádanější lokalita je pod hradem Radyně,“ řekla Doláková. Město s 5000 obyvateli se za deset let rozrostlo o zhruba 600 lidí. Nový územní plán, jenž přesně definuje plochy pro bydlení, bude do konce roku 2015.

Čistírna má dvě další nádrže, kanalizační síť se prodloužila asi o 10,5 kilometru. Vzniklo pět čerpacích stanic a více než dva kilometry vodovodních řadů.

Čistírnu a sítě provozuje Vodárna Plzeň do doby kolaudace stavby. „V pondělí zastupitelé schválí koncesní dokumentaci na výběr nového provozovatele celé vodohospodářské infrastruktury města,“ dodala Doláková.

ČTK, ilustrační foto

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace