Starostové z okolí Želivky chtějí kompenzace za vodohospodářská omezení

7. ledna 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

vodárenská nádrž Želivka

Zítra (8. ledna) se na obecním úřadě v Kožlí sejdou starostové z obcí v okolí vodní nádrže Želivka na Havlíčkobrodsku s europoslancem Tomášem Zdechovským ohledně řešení důsledků omezující tamní aktivity v ochranném pásmu vod.

Informují o tom parlamentní listy s tím, že starostové připravují strategii při žádání kompenzací od státu. „Ochranné pásmo v okolí vodní nádrže zakazuje jakýkoliv přístup. Je potřeba vymyslet řešení za přispění a spoluúčasti všech příslušných orgánů. Proto jsem pozval starosty z okolních obcí, abychom se společně domluvili na dalším postupu a dali na stůl všechny zdejší problémy,“ říká europoslanec Zdechovský.

V červenci 2014 požádali o pomoc europoslance Zdechovského starosta Kožlí a Ledče nad Sázavou. Začátkem listopadu se v Kožlí uskutečnilo setkání starostů se zástupci vlády, ministerstev a Povodím Vltavy. Jednalo se nejen o vodní nádrži, ale i o zemědělském průmyslu, výrobě nebo dopravě. Právě dopravní situace je v regionu kritická, chybí zde mosty, které by spojovaly vesnice, a umožnily tak efektivnější přepravu obyvatel do škol, za prací, ale i lepšímu zásobování.

Zdroj: Parlamentní listy, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Voda a naše peněženka