Starostové chtějí postavit poldr nebo nádrž v Mělčanech co nejrychleji

12. srpna 2011 | Rubrika: Přehrady a vodní díla , Prevence povodní, voda v krajině

IMG_6817 poldr

Starostové Dobrušky, Pohoří a Českého Meziříčí chtějí, aby jim královéhradecký krajský úřad a Povodí Labe s ministerstvem životního prostředí pomohly řešit problémy, které se týkají velké vody z řeky Dědina, která v minulých týdnech při deštivém počasí opět zahrozila.

Informoval o tom Hradecký deník s tím, že voda zaplavila zahrady, sklepy a také 300 hektarů zemědělské půdy. Starostové podle listu tlačí na instituce, aby energičtěji řešily celou situaci, která se vleče už několik let. Uvažuje se o výstavbě vodní nádrže v Mělčanech nebo o suchém poldru. Proces příprav trvá již 13 let, protože se zde střetávají protichůdná stanoviska ekologů a zastánců výstavby. Starostové dali dohromady dopis, jehož prostřednictvím se obracejí na ministra životního prostředí a hejtmama Královéhradeckého kraje. „Věřím, že díky našemu vytrvalému tlaku kompetentní místa pochopí potřebnost vodní stavby,“ řekl Milan Žďárek, starosta Českého Meziříčí. Řešení svých problémů vidí představitelé samosprávy v urychlené výstavbě přehrady Mělčany nebo alespoň její suché varianty, tedy poldru. Právě druhá varianta je po úterních jednáních v sídle Povodí Labe v Hradci Králové se zástupci ministerstva životního prostředí zase o něco pravděpodobnější. Pro stavbu přehrady je nezbytným krokem možnost zrušení chráněné oblasti Natura. Tady však tlačí čas, protože k zajištění financování přehrady by bylo nutné zrušit Naturu do konce roku 2012.

„Podle vyjádření zástupcůministerstva životního prostředí by proces v Bruselu trval minimálně dva roky. Ani pak by nebylo jisté udělení výjimky ze strany krajského úřadu, protože o ní by rozhodovali lidé, kteří ji před lety zamítli. A to už bychom byli v době, kdyby na stavbu nebyly zajištěné peníze,“ shrnul mluvčí Povodí Labe Václav Jirásek a dodal, že snaha Povodí se soustředí na zajištění povolení k výstavbě poldru. Stejně tak vedení Královéhradeckého kraje považuje mělčanské vodní dílo za strategicky významné protipovodňové opatření. „Letos v červnu jsem jednal s ministrem životního prostředí, stejně jako tento týden v sídle Povodí Labe. Kraj s přípravou této stavby skutečně aktivněpomáhá již delší dobu,“ uvedl hejtman Lubomír Franc.

Zdroj: Hradecký deník

Související rubriky: Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině