Starosta Prahy 6 žádá prověření událostí kolem kontaminace vody

25. června 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

kanalizace44

Pražský magistrát by podle starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09) měl sestavit vyšetřovací komisi k nedávné kontaminaci vody v Dejvicích a Bubenči. Ministerstvo zdravotnictví by zároveň mělo prověřit komunikaci mezi místní radnicí a hygieniky, která byla podle starosty „nešťastná“.

„Událost nesmí být zametána pod koberec,“ řekl Kolář na dnešním jednání zastupitelstva městské části. O okolnostech případu budou zastupitelé diskutovat odpoledne.

Přibližně 32.000 obyvatel Prahy 6 bylo bez pitné vody od 24. do 28. května. Do vodovodu se poškozeným slepým ramenem dostaly splašky. Voda byla znečištěná nejméně od pátku 22. května, v sobotu se u obyvatel objevily první příznaky, o den později hygienici vyhlásili zákaz pití vody. V Praze 6 onemocnělo 4144 lidí, z toho 33 skončilo na lůžku v nemocnici. Z vody kontaminované bakteriemi a viry měli střevní potíže. Hygienici následně nařídili plošné očkování dětí proti žloutence typu A. Lékaři ve stanoveném termínu naočkovali 2269 ze zhruba 4000 dětí.

Městská část kvůli kontaminaci podala trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Poškození lidé se hlásí o odškodnění, které vyplácejí Pražské vodovody a kanalizace (PVK). Problémy s kontaminovanou vodou mají i v Trnové u Prahy. Kvůli znečištění nesměli nedávno vodu používat ani lidé Hrušovanech nad Jeviškovou na Znojemsku.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace