Stabilitu Motolské nemocnice možná ohrožuje podzemní jezero

15. srpna 2012 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Prevence povodní, voda v krajině

3350675-nemocnice-motol

Podzemní jezero pod křídlem B dětského pavilonu nemocnice v pražském Motole je možnou příčinou nestability této budovy, která se v posledních dnech se pohnula až o deset centimetrů a objevila se tam voda. Píše o tom server Aktualne.cz.

Kvůli probíhající rekonstrukci nejsou nyní v ohrožené části budovy pacienti, stavební práce byly přesto v pondělí zastaveny. Podle mluvčího společnosti Metrostav, která má opravu na starosti, se jedná o preventivní opatření. Budova je podle něj staticky zajištěná, evakuace asi čtyř stovek dětí a jejich doprovodů z ostatních částí nemocnice zatím není nutná.

O tom, zda se rekonstrukce opět rozběhne, se rozhodne na základě závěrů odborníků. Ti by je měli poskytnout v pondělí 20. srpna. Geolog a odborník na betonové konstrukce už sledují situaci na místě, statik přijede zítra z Bratislavy. Vedení Motola zajímá především to, kde se v místě vzala spodní voda a co způsobilo nestandardní chování budovy. „Klíčové pro nás je, aby bylo sděleno, na kolik je možné pokračovat v rekonstrukci bez rizika ohrožení zbytku nemocnice,“ uvedl na tiskové konferenci ředitel nemocnice Miloslav Ludvík.

Mezi možnými příčinami posunu je podzemní jezero, které se pod křídlem našlo v roce 2007, nebo fakt, že původní stavba z roku 1964 byla podle Ludvíka značně nekvalitní. Podle něj zatím nelze říct, zda na posun křídla měla vliv stavba metra, která probíhá nedaleko.

Zdroj: www.aktualne.cz, ilustrační foto Aktuálně.cz

 

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině