Správa NP Podyjí vydala knihu o zajímavostech tamních obcí

18. prosince 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

obec POdyjí

Která obec vznikla kolem zázračné studánky nebo třeba kde lze vidět dochovaný renesanční pranýř, se mohou zájemci dozvědět díky nové publikaci, kterou vydala Správa Národního parku Podyjí (NP). Správa o tom informuje na svých webových stránkách.  

Zajímavosti o patnácti obcích obklopujících NP jsou součástí infomateriálu, který Správa parku vydala ve spolupráci s Jihomoravským muzeem ve Znojmě. Stáhnout si jej zájemci mohou z našeho webu. V tištěné podobě bude dostupný na návštěvnickém centru v Čížově nebo například v budově Správy parku ve Znojmě.

Jihomoravské obce, které ze západní, severní a východní strany lemují Národní park Podyjí, upoutají každého návštěvníka vysokou úrovní historické autenticity a malebným zasazením do zdejší jedinečné krajiny. „Na západě vznikly tyto vsi jako příslušenství mocného knížecího, později markraběcího hradu ve Vranově nad Dyjí, na východě byly součástí panství velkých církevních řádů z Hradiště a Louky u Znojma. Obyvatelstvo těchto obcí až na jednu výjimku hovořilo před rokem 1945 německy. Doufejme, že se přerušenou minulost v dnešní sjednocené Evropě podaří postupně zacelit,“ říká na úvod autor textů publikace Jiří Kacetl.

Ve dvanáctistránkovém materiálu se zájemci mohou seznámit s historií i například architektonickými zajímavostmi obcí obklopujícími národní park od Podmyčí až po Hnanice. Publikaci doplňují fotografie Petra Lazárka. Infoleták je další ze série materiálů, kterou v poslední době Správa NP vydala. Věnovala se v nich například ptákům, netopýrům, plazům nebo technickým a architektonickým památkám Podyji. Ke stažení jsou k dispozici na našem webu.

Zdroj a foto: NP Podyjí

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla