Správa Národního parku Podyjí zve na jarní výlety

Aktualizováno 20. března 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

koniklec velkokvětý

Správa Národního parku Podyjí (NP) zpracovala pro zájemce tři tipy na jarní výlety za prvními jarními květy. Informuje o tom nejnovější vydání informačního bulletinu NP – Podyjské e-listí.

Z Hnánic do údolní lokality Devíti mlýnů je to po žluté značce opravdu jen kousek. Dále se můžete vypravit po modré k Lipinské louce nebo po červené na vinici Šobes. Čekají vás zde sněženky, dymnivky i orseje jarní. „Na louce pod Šobesem i Lipinské jsou záplavy sněženek. Na mírně zastíněných místech dymnivky, které chystají hostinu pro housenky jasoňů,“ popisuje lokalitu botanička Správy Národního parku Podyjí Lenka Reiterová. „V hluboké vrstvě listového humusu pod křovinami můžou svítit žluté hvězdičky orseje jarního, na lískách zas mohutné samčí jehnědy, které do léta opadají a zmizí, a nenápadnými dvoumilimetrovými sytě červenými štětičkami samičích květů, které se změní ve sladké oříšky,“ dodává Reiterová.

Rozsáhlé vřesoviště lemuje celý jihovýchod Národního parku Podyjí. Projít se po něm můžete například po červené značce mezi Popicemi a Hnanicemi. „V plném květu jsou nizoučké křivatce české, další druhy křivatců vykvétají o něco později. Na výslunných místech už začínají kvést koniklece velkokvěté (na ilustračním foto). Pod ochranou hustých křovin v lemech vřesoviště zase orsej blatoucholistý. Podél cest různé druhy violek, droboučkých rozrazilů, nebo třeba osívka jarní,“ popisuje Reiterová.

Vyrazit můžete i do zakrslých doubrav na výslunných stráních. „Jednak je z nich krásný výhled na krajinu ještě nezakrytou zelení listů, takže vyniknou geomorfologické zajímavosti (třeba na Pašerácké stezce), jednak (zejména ve vápníkem bohatších částech parku) můžeme najít čerstvě rozkvetlé dříny (šíje Šobesu, Hradišťské terasy a Kočičí údolí, Hardeggská stráň),“ vysvětluje Reiterová. Na cestě do údolí potoků pak můžeme natrefit na lýkovec jedovatý, kvetoucí na nahých, dosud neolistěných větvičkách.

Zdroj: Podyjské e-listí, foto (Koniklec velkokvětý), David Grossmann, Správa NP Podyjí

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině