Správa KRNAP zachránila vzácné lilie zlatohlavé

23. dubna 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace

lilie zlatohlavá KRNAP

Botanická lokalita s výskytem vzácných lilií zlatohlavých v Rudníku-Bolkově je zatím zachráněna. Podle mluvčího Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radka Drahného ohrožovali totiž lilie motorkáři.

Ti nerespektovali zákaz vjezdu do krkonošských lesů a přímo středem lokality jezdili. „Ukazuje se, že předloni Správou Krkonošského národního parku instalované zábrany fungují,“ zdůraznil Drahný.

Lilie zlatohlavá (na ilustračním snímku) se nevyskytuje příliš hojně. Z hlediska celosvětového Červeného seznamu se řadí k druhům, které vyžadují pozornost (C4) a naše zákony ji chrání jako ohrožený druh. Jednou z lokalit v krkonošském Bolkově jezdili motorkáři. Správa KRNAP se proto rozhodla v daném místě instalovat trvalé zábrany, které znemožňují průjezd lokalitou. Že toto opatření je účinné, potvrzují nejenom místní obyvatelé, ale i zdejší chalupáři. Dle jejich slov nájezdy motorkářů od té doby ztratily na intenzitě. Tuto skutečnost dokládají i růžice rašících lilií, které přibližně za měsíc potěší kolem procházející návštěvníky nádhernými nachovými květy.

Naše voda, ilustrační foto KRNAP

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace