Správa KRNAP varuje před rizikem požárů

23. července 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace

požár v KRNAP

Extrémní sucho sužuje i Krkonoše a se stoupající teplotou také roste riziko vzniku požáru. Upozornil na to dnes mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný.

V posledních dnech podle něj dokonce pracovníci Správy KRNAP již dva požáry museli řešit. Na místech, kde hořelo, vždy našli nedopalky cigaret. „V lese platí zákaz kouření. Stejně tak na celém území Krkonošského národního parku platí zákaz rozdělávání ohňů,“ uvedl ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka. „Prosíme návštěvníky, aby při svých výletech byli opatrní a v případě, že by zaregistrovali z lesa kouř, tak aby kontaktovali hasiče,“ dodal Hřebačka.

Záludnost lesních požárů spočívá v tom, že často hoří pod zemí i v době, kdy se laik domnívá, že jej zvládl vlastními silami. Příkladem je požár, který pracovník Správy KRNAP naštěstí včas objevil minulý čtvrtek nedaleko lesního hrádku Aichelburg. Vlastními silami uhasil rozhořelou hrabanku na ploše 1 m². Nicméně oheň nadále hořel v dutinách a kořenech, a proto povolal hasičskou jednotku z Horního Maršova. Na místě požáru se našly nedopalky od cigaret.

Poslední registrovaný požár vznikl včera v podvečer v mlazině na jižním svahu Liščí hory nad Dolním Dvorem v lokalitě Kotel. Oheň založili neznámí pachatelé, zřejmě borůvkáři. Jednalo se o menší požár se dvěma ohnisky. Zlikvidovali jej hasiči z Vrchlabí a místní dobrovolníci.

Za tyto přestupky může být uložena bloková pokuta na místě do 1 000 korun. V případě zahájení správního řízení může pokuta dosáhnout až 100 000 korun.

Naše voda

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace