Spotřebu vody budou regulovat stupně sucha

16. února 2018 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Orlík - sucho 2015 - 1

Ještě letos bude připraven zákon, který zavede stupně ohrožení suchem obdobně, jako je tomu u záplav Připomínají to Lidové noviny s tím, že tři stupně sucha by byly podle ministra životního prostředí Richarda Brabce označovány jako mírné, silné a mimořádné.

Stěžejním ukazatelem bude průtok v hlavních řekách a jeho pokles pod dlouhodobou normu. Vedle toho hraje roli i to, kolik naprší, hladina podzemních vod a nádrží nebo jak mnoho vody se v důsledku vedra odpařuje. Počítá se se dvěma stupni vyhlašovaných stavů – bdělosti pro mírné sucho a pohotovosti pro sucho silné až mimořádné. Stejně jako u povodní by míru ohrožení určoval Český hydrometeorologický ústav.

Speciální „suché“ paragrafy připravuje ministerstvo zemědělství ve spolupráci s resortem životního prostředí. Krizová situace „se bude vyhlašovat podle zásob vody na konkrétním území. Když dojde k nedostatku, přijme takzvaná komise sucha potřebná opatření,“ řekla Tereza Kubálková z tiskového oddělení ministerstva zemědělství.

Metodiku, jak se bude sucho, respektive nedostatek vody měřit, připravili odborníci z Výzkumného ústavu vodohospodářského.

Zdroj: LN (redakčně výrazně kráceno), ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (Orlík – sucho 2015)

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace