Spotřeba vody v rozvojovém světě: Jedno naše spláchnutí

23. března 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

2677 NIger

Nedostatek pitné vody v rozvojových zemí a naopak její plýtvání ve vyspělém světě jsou jedním ze zásadních problémů, kterým lidé na planetě čelí. Poukázala na to reportáž ve zpravodajské televizi ČT 24.

Nedostatečný přístup k vodním zdrojům v rozvojových zemích je příčinou i špatného stravovaní a v extrémních případech hlavní příčinou hladomorů zejména v oblastech, kde je většina obyvatel závislá na zemědělské produkci. Právě v těchto zemích lidé téměř 90 procent spotřebují právě na zemědělství. Nicméně i zde s rozšiřováním měst roste také spotřeba vody v průmyslové výrobě, která se na celkové spotřebě vody v rozvinutých zemích podílí z více jak padesáti procent.

A nedostatek této základní tekutiny se podle současných prognóz bude zhoršovat. Některé údaje už nyní varují, že se se špatným přístupem k pitné vodě potýká až 40 procent obyvatel planety. V roce 2025 by i kvůli klimatickým změnám a s tím spojeným rozšiřováním pouští mělo téměř 1,8 miliardy lidí žít v oblastech s minimálním přístupem k jakýmkoliv vodním zdrojům. Na nemoci způsobené nedostatkem pitné vody denně podle odhadů zemře 42 tisíc lidí.

Ve vyspělém světě je situace zcela opačná. V Česku denně člověk spotřebuje v průměru 120 litrů vody, ale směrem na západ se toto číslo postupně zvyšuje. Američané pak na osobu spotřebují v průměru 300 litrů vody denně. V rozvojovém světě si lidé musí vystačit jen s 10 litry vody denně, což odpovídá jednomu našemu spláchnutí na toaletě. Přitom i tato voda je v České republice pitná.

To, že si můžeme dovolit pitnou vodou splachovat i záchod, si lidé nedostatečně uvědomují a stále si proti logice nakupují pitnou vodu balenou. Proti tomuto trendu se nicméně snaží bojovat i některé restaurace. Seznam stravovacích zařízení, které vodu z kohoutku na požádání nabídnou, se přitom díky zájmu zákazníků každoročně rapidně rozrůstá.

Zdroj: www.ceskatelevize.cz/ct24

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Statistiky a kauzy, Voda a naše peněženka