Spotřeba přípravků na ochranu rostlin se loni mírně zvýšila

24. července 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

řepka chemie krajina velkoplošné zemědělství

Loni se v Česku meziročně zvýšila spotřeba přípravků na ochranu rostlin o 0,7 procenta na 12,8 milionu kilogramů. Informoval o tom časopis Týden na základě zpravodajství ČTK.

Dlouhodobě ale spotřeba klesá, například oproti roku 2012 to bylo snížení o 7,35 procenta. Uvádí to materiál ministerstva zemědělství, který v pondělí dostane pro informaci vláda. Podle ministerstva se mohla spotřeba zvýšit proto, že se v poslední době snižuje počet povolených látek, což vede k vyloučení tradičních látek. Následně je zemědělci nahrazují jinými, s nižší účinností. Předloni se podle materiálu prudce zvýšilo množství nálezů pesticidních látek a jejich metabolitů v pitných vodách. Počet nálezů s překročením limitní hodnoty se vyšplhal na 358 oproti osmi v roce 2014. V roce 2015 odborníci zkontrolovali 98 337 vzorků.

„Většina těchto nadlimitních nálezů pochází z Jihomoravského kraje. Důvodem není mimořádné použití přípravků na ochranu rostlin v tomto kraji ve srovnání s ostatními oblastmi ČR, ale skutečnost, že Krajská hygienická stanice Jihomoravského kraje, která nebyla spokojena s necíleným monitorováním ze strany provozovatelů, nařídila provozovatelům vodovodů předepsaný rozsah analýz pesticidních látek,“ dodává resort. Jak se bude tento trend rozšiřovat i v ostatních krajích, očekává ministerstvo zvýšený nárůst i v dalších krajích a problémy s dodržením kvality pitné vody u výrobců. „To potvrzují i předběžné výsledky za rok 2016, které zatím nejsou v úplnosti k dispozici,“ uvádí úřad.

Zdroj: www.tyden.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy, Vodovody a kanalizace