Spor o 16 miliard za zatopení chemičky Ostramo končí

Aktualizováno 3. července 2014 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Přehrady a vodní díla

Slezská harta - IMG_7873

Několikaleté spory o miliardové odškodné za zatopení ostravské chemičky Ostramo při povodních v roce 1997 definitivně končí. Informuje o tom server iDNES.cz., s tím, že stát nemusí nic platit.

Nejvyšší soud v Brně totiž podle idnes.cz. rozhodl, že stát nemusí kyperské společnosti Retise Enterprises Limited, jež pohledávku Ostrama za státem koupila, rekordní odškodné ve výši 16,4 miliardy korun platit. Soud ve věci nároku kyperské firmy vůči státnímu podniku Povodí Odry rozhodl už na konci května. Státní podnik, který zastupovala advokátní kancelář Weil, Gotshal & Manges, však písemné vyhotovení rozsudku obdržel až minulý týden. „Rozhodnutí soudu jsme uvítali a bylo v souladu s naším přesvědčením o tom, že na náhradu škody nemá kyperská společnost nárok,“ řekl iDNES.cz obchodní ředitel a zároveň mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček.

Že stát takovouto částku hradit nemusí, rozhodl už v roce 2011 Krajský soud v Ostravě.  Kyperská firma s tím však nesouhlasila, a tak podala dovolání k Nejvyššímu soudu. Ten její nárok na konci května 2014 definitivně zamítl.

Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy, Voda a naše peněženka