Spolek Vltavan pořádá v neděli tradiční tryznu za utonulé

1. listopadu 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

IMG_1516 vltava -loď

Svátek Dušiček se nese ve znamení vzpomínek na zesnulé a uctění jejich památky. Spolek Vltavan pořádá i letos každoroční Tryznu za utonulé, která se koná vždy v nejbližší neděli okolo tohoto svátku. Letos akce vychází na neděli 3. listopadu.

Pietní akt pořádá Vltavan již několik desítek let a navazuje na tradici, která začala v roce 1930. Zakladatelem byl tehdejší Spolek plavčích mistrů a lázeňských, kteří se rozhodli uspořádat Tryznu za utonulé na českých řekách a tocích. Uctění jejich památky mělo tenkrát podobu plavby smutečně vyzdobené lodi z Prahy do Štěchovic. Svou tvorbou přispěli básníci i skladatelé, podél trasy plavby vyvěsili obyvatelé smuteční prapory.

Samotná tryzna se bude konat v neděli. Dnes, tedy v pátek 1. listopadu bude sloužena zádušní mše v kostelíku Nejsvětější Trojice v Podskalí. Začíná v 17 hodin. V sobotu 2. listopadu pak uctí vltavanské spolky památku zesnulých na hřbitovech v Davli a Štěchovicích. V neděli 3. listopadu vypluje z přístaviště Pražské paroplavební společnosti u Palackého mostu smutečně vyzdobený parník, na jehož palubě budou držet Vltavané v historických krojích čestnou stráž. Tryzna pak vyvrcholí v 15 hodin pod mostem Legií u smíchovské plavební komory pod alegorickou sochou řeky Vltavy. Zazní smuteční fanfáry, po kterých Vltavané položí věnce a kytice.

Naše voda – Magdalena Mchová, foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství