Spolek chce kvůli suchům po 200 letech obnovit obrovský vážanský rybník

18. února 2015 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Přehrady a vodní díla

051120133087

Veliký vážanský rybník vznikl na Slavkovsku před půl tisíciletím, jeho konec přišel po napoleonských válkách. Nacházel se na ploše asi jednoho kilometru čtverečního, kde se dnes setkávají katastry Vážan nad Litavou, Hrušek, Křenovic a Slavkova u Brna.

Vzhledem k tomu, že i letos se připravuje vládní podpora pro rozvoj rybníkářství s biocentry, Slavkovský ochranářský spolek má za to, že je nejvyšší čas zasadit se o obnovu velké vodní plochy, na jejíž části se už nyní biotop bohatý na vodní ptactvo a jiné živočichy tvoří. Informoval o tom Vyškovský deník.

„Dnes jsme na Slavkovsku svědky velkých výkyvů teplot, které velmi škodí vegetaci a ovzduší. Z hlediska statistiky lze hovořit o tom, že u nás panuje stepní klima,“ popsal Deníku člen spolku Jaromír Seifert.

„Vážanský rybník představoval obrovskou kumulovanou energii, která měnila mikroklimatické podmínky v regionu do kladných hodnot. Jak se říká, voda tvoří vodu: obnovení této nádrže by mělo na klima v regionu nesmírně pozitivní účinek,“ dodal Seifert.

Zdroj: Denik.cz, ilustrační foto

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství