Společnost OVAK zvýšila zisk o 14,4 procenta na 93,446 milionu Kč

Aktualizováno 8. května 2015 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Vodovody a kanalizace

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK), která dodává vodu přibližně 300.000 obyvatelům krajského města a okolí, zvýšila loni svůj zisk meziročně o 11,754 milionu korun (14,4 procenta) na 93,446 milionu korun. Tržby za prodej vlastních výrobků a služeb se společnosti v roce 2014 zvýšily o 29,8 milionu korun (2,8 procenta) na 1,086 miliardy korun. Výsledky dnes schválila valná hromada společnosti v Ostravě, řekla ČTK mluvčí OVAK Radka Vanková. Letos firma očekává zisk přibližně 83 milionů korun.

Valná hromada rozhodla o tom, že 4,2 milionu korun ze zisku společnosti půjde na tvorbu personálního fondu a přes 89 milionů se rozdělí akcionářům jako dividendy. Na jednu akcii připadne před zdanění 721 korun.

Dosavadní předseda představenstva OVAK Petr Kajnar uvedl, že přes trvající pokles spotřeby vody a ekonomickou recesi lze výsledky společnosti hodnotit jako úspěšné. Spotřeba vody v Ostravě loni klesla o 1,8 litru na 98,31 litru na obyvatele denně.

Společnost v roce 2014 vyrobila z vlastních podzemních zdrojů 6,42 milionu krychlových metrů pitné vody, což odpovídalo 34 procentům z celkové potřeby vody pro Ostravu. V roce 2013 činil podíl vody, kterou společnost OVAK sama vyrobila, na celkovém objemu vyrobené a nakoupené vody téměř 39 procent. V roce 2012 to bylo téměř 37 procent. Zbylou část vody OVAK nakupuje od Severomoravských vodovodů a kanalizací.

„Velice mne těší výrazně nízké ztráty vody na více než 1000 kilometrů dlouhé vodovodní síti, které dosáhly nejnižší úrovně v historii společnosti, to je 13,24 procenta z objemu vody realizované. Takto nízké ztráty řadí společnost mezi elitu nejen českého, ale i evropského vodárenství,“ uvedl Kajnar ve výroční zprávě. Podle generálního ředitele OVAK Petra Konečného byly rekordně nízké ztráty vody výsledkem poměrně mírného počasí během celého roku, objemem prostředků na opravy i soustavným monitoringem vodovodní sítě a rychlou opravou všech vzniklých poruch.

„Společnost vložila do oprav zejména infrastrukturního majetku 143,8 milionu korun, z toho bylo 103 milionů korun na opravy s charakterem obnovy, tedy nad rámec havarijních oprav,“ uvedl Kajnar. Mezi největší akce patřilo dokončení drénu Hůrka pro zvýšení ochrany prameniště v Nové Vsi nebo rozsáhlá úprava památkově chráněné budovy strojovny v areálu novoveské úpravny.

Valná hromada dnes odvolala z představenstva bývalého ostravského primátora Kajnara a jeho bývalé náměstky Dalibora Madeje a Jiřího Srbu. Na jejich místa zvolila současného primátora Tomáše Macuru (ANO), jenž se stal předsedou představenstva, a jeho náměstky Kateřinu Šebestovou (ANO) a Zbyňka Pražáka (KDU-ČSL).

Nadpolovičním vlastníkem OVAK je francouzská společnost Suez Environnement. Druhým největším akcionářem je město Ostrava, kterému patří 28,55 procenta akcií. Vodovodní síť společnosti je dlouhá přes 1300 kilometrů a kanalizační více než 1000 kilometrů. Ostravské vodárny provozují na území města pět čistíren.

Naše vodaOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace