Spojení po Vltavě je opět přerušeno

1. listopadu 2011 | Rubrika: Přehrady a vodní díla , Prevence povodní, voda v krajině

IMG_1516 vlatava -loď

Oprava vrat zdymadla mezi Smíchovem a Dětským ostrovem přerušila lodní dopravu po Vltavě. Informuje o tom deník Právo.

Znamená to, že s výjimkou policie a záchranářů, kteří mohou pro překonání Štítkovského jezu využít plavební komoru u Mánesa, se jiná loď nedostane ze severu na jih metropole. Neproplují. Kanál u zdymadla patří nákladní lodi František, na níž stojí autojeřáb. Má umístit pod můstek spojující Dětský ostrov s břehem nová protipovodňová vrata. „Ne že by ta současná nefungovala, ale přece jen je jim už osmdesát let,“ řekl Právu jeden z dělníků.

O akci ví magistrát, slibuje si od toho vyšší bezpečnost při povodni, jež by při vysokém průtoku mohla stará vrata překonat, zdemolovat zdymadlo a kdo ví co ještě.„Povodí Vltavy kvůli této investici posunulo i revizi vrat naČertovce,“ řekl Právu vedoucí magistrátního oddělení ochrany obyvatelstva Rostislav Guth.

I rejdaři byli včas zpraveni. „Lodějsme rozmístili po Vltavě tak, abychom mohli dostát svým závazkům,“ řekl Právu šéf Pražské paroplavební společnosti Dušan Sahula. Podle něho by se měla opravit především samotná plavební komora. „Ročně tudy propluje asi 28 tisíc lodí a to je znát,“ řekl Sahula, který nemyslí na to, že by po Povodí chtěl ušlý zisk. „Sezóna už je pryč,“ poznamenal.

Práce by měly trvat asi měsíc. V akci jsou i potápěči, úkol vyměnit těžká vrata vůbec není snadný. Mluvčí Povodí Vltavy Michaela Pohůnková Právu sdělila,že plavba by měla být zastavena do 27. listopadu. Oprava se plánovala dlouho. „Plavba přes plavební komoru Smíchov je zastavena Sdělením státní plavební správy z 5. ledna 2011,“reagovala Pohůnková na dotaz, zda se Povodí Vltavy neobává, že po něm rejdaři budou chtít ušlý zisk.

Také kvůli opravám byl nedávno, v období od 26. září do 24. října, omezen plný provoz vltavské vodní cesty. Konkrétně byla mimo provoz plavební komora Dolany – Dolánky a plavební kanál Vraňany – Hořín.

Zdroj: Právo, Naše voda

Související rubriky: Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině